Warsztaty bombkowe 

W domu Wspólnoty od zawsze coś się działo, a teraz kiedy została ukończona aula możliwości są jeszcze większe. Myśląc o Świętach Bożego Narodzenia, zrodziła się inicjatywa aby wykonać własnoręcznie przez członków grup formujących się przy Wspólnocie ozdoby świąteczne na choinkę, która po raz pierwszy stanie w naszej auli. Końcówki materiałów które zostały z welurowych zasłon i obrusów o pięknym kolorze butelkowej zieleni nie mogły się zmarnować. Postanowiliśmy zrobić ozdoby choinkowe w postaci bombek techniką kimekomi.

Technika kimekomi polega na tworzeniu nacięć, w które szpatułką wciska się brzegi tkaniny pokrywającego dany przedmiot uzyskując w ten sposób różnego rodzaju mozaiki. Kimekomi to wielowiekowe japońskie rzemiosło, tradycyjnie wykorzystywane do wyrobu ozdobnych lalek. 

Sama bombka pochodzi z Niemiec, a jej historia sięga XIX wieku. W miejscowości Lauscha w Turyngii szklarz Hans Greiner zaczął wytwarzać szklane ozdoby na choinkę, które początkowo imitowały owoce i orzechy na które nie było go wówczas stać. Dekoracje szybko zyskały popularność, szczególnie w Anglii. 

Na historycznych fotografiach można zauważyć, że niegdyś choinki zdobione były prawdziwymi produktami spożywczymi – owocami, orzechami, wypiekami. Później ich miejsce zastąpiły bombki i figurki.

Warsztaty są też okazją do spotkania osób z różnych grup, nawiązania relacji i wielu rozmów przy ciepłej herbacie i ciastku.

Serdecznie zapraszamy na ciąg dalszy warsztatów bombkowych 14 grudnia.

Autor tekstu: Beata Jaracz

Zdj.: Barbara Buszta