8 grudnia 2024 roku miał miejsce Adwentowy Dzień Wspólnoty Ruchu Światło-Życie. Uczestnicy Oaz Młodzieżowych, Oaz Dorosłych i Domowego Kościoła rejonu rymanowskiego zebrali się w domu rekolekcyjnym Sióstr Michalitek w Miejscu Piastowym. Był to kolejny etap wspólnego rozważania w duchu adwentowego oczekiwania na Narodzenie Pana Jezusa tegorocznego hasła roku „Powołani do misji”, tym razem z nastawieniem na krąg posłannictwa jakim jest rodzina.
Po zawiązaniu wspólnoty i przedstawieniu się obecnych grup, pierwszą przestrzeń do medytacji w jaką mogli wniknąć zebrani był wizerunek Świętej Rodziny na ikonie z kaplicy Centralnego Domu Rekolekcyjnego Domowego Kościoła w Krościenku. Krótkie statio umożliwiło zebranym odczytanie tego wizerunku i stanowiło zaproszenie do osobistego usytuowania się w rodzinie wspólnot, w rodzinie Kościoła i rozważenie też własnej kondycji małżeńskiej bądź rodzinnej przez pryzmat przymiotów Rodziny z Nazaretu symbolizowanych przez poszczególne motywy i ujęcia zawarte w ikonie. Było to bezpośrednio powiązane z następującym po statio Namiocie Spotkania, w trakcie którego rozważany był Hymn o Miłości z Listu św. Pawła do Koryntian (1 Kor 13, 1-13). Spotkanie ze Słowem Bożym poprzedziło konferencję opartą o encyklikę Amoris Laetitia papieża Franciszka i fragmenty rozważań z tomu Sympatycy czy chrześcijanie ks. Franciszka Blachnickiego, którą wygłosił ks. Władysław Hajduk. Dotyczyła ona miłości jako klucza i treści do zrozumienia oraz wspólnotowego, charyzmatycznego i owocnego wcielenia w życie wzajemnej relacji jaką w Kościele są zdolni tworzyć i kultywować dopełniając się wzajemnie kapłani i małżonkowie. Oba powołania są bowiem owocem jednej miłości jaką Bóg obdarzył człowieka.
Spotkania w grupach były okazją do przyjrzenia się osobistym doświadczeniom wiary w życiu rodzinnym uczestników i podzielenia się nimi. Była to przestrzeń do odpowiedzenia sobie na pytanie co stanowi o rodzinie jako o domowym kościele i przestrzeni urzeczywistniania katechumenatu. W czasie Mszy świętej, ks. Władysław Hajduk ponownie nawiązał do istoty relacji i charyzmatu współdziałania zakorzenionego w Chrystusie, których najlepszy wzór zawsze znajdziemy w Niepokalanej, jeśli tylko dostrzeżemy wartość w naśladowaniu Jej pokory oraz cichości, zwłaszcza obecnie, wobec tajemnicy wcielenia się Słowa, które zaprasza do wsłuchiwania się w głos Boga, jaki wybrzmiewa dla każdego w jego powołaniu, by uzdalniać nas do służby Ewangelii. Dzień Wspólnoty zakończyła agapa, z możliwością wsparcia misjonarzy w ramach dorocznej inicjatywy „Smaczek na maczek”, która jest owocem zaangażowania Diakonii Misyjnej i cieszy się co roku dużym zainteresowaniem.
Autor tekstu: Jakub Niedziela
Zdjęcia: Mateusz Jaracz

















